Ze zijn niet meer uit het straatbeeld weg te denken, de mini biebjes. Wie wil kan hier boeken ruilen, meenemen of schenken. Leeswerk voor elk wat wils en in iedere wijk. Elke week zetten wij in deze serie een mini bieb uit de Noordkop in de spotlight.
Voor het eerst in deze serie zijn we in Hippolytushoef en wel bij de minibibliotheek van Lydia Mereboer. Een mooi kastje dat in februari een eerste lustrum viert, het kastje was in februari 2020 een verjaardagscadeau. Lydia had het al eens laten vallen dat ze zo’n mini bieb wel leuk vond, haar dochters vonden vervolgens een kastje bij de kringloopwinkel en de verjaardag van moeders was een uitgelezen moment om dit cadeau te geven. Na één jaar was er wat stormschade na een flinke woei, maar buurman Kees heeft er een nieuw deurtje ingezet en nu is de mini bieb windvast en waterbestendig.
De start van dit biebje viel samen met de coronatijd. Lydia: “de bibliotheken gingen dicht en ik had gelijk veel publiek. De mensen kwamen en komen lopend, met de fiets of met de auto, maar het is altijd goed bezocht.” Verder vertelt Lydia dat het wel is gebeurd dat mensen aan de deur komen om iets achter te laten en dan melden dat het een heel mooi boek is en dat Lydia het misschien eerst zelf wil lezen! Bijzonder is dat wel, bezoekers die met je mee denken en jou een, in hun ogen, mooi verhaal gunnen!
StreekromansIn het kastje staan veel thrillers; de schrijfsters Linda van Rijn, Loes den Hollander, Simone van der Vlugt en Esther Verhoef staan zusterlijk naast elkaar! Lydia: “die thrillers rouleren goed, die zijn wel geliefd, in tegenstelling tot streekromans die wat minder lopen.” Boeken voor kinderen, zoals nu een Harry Potter boek, staan er ook wel in. Dat duurt echter nooit lang, die zijn zo weg. Dat geldt ook voor de extra bijdragen in het voorjaar; Lydia zet dan wel bloemenzaad, bijvoorbeeld van klaprozen, en/of stekjes erin en daar is een markt voor.
Lydia is zelf een fervent lezer, ze is lid van de bibliotheek en leest wel twee boeken per week. Favoriet is Stephen King, omdat hij ‘zo mooi schrijft en dat leest makkelijk weg’ en daarnaast is er voorkeur voor Scandinavische boeken. Ze noemt Henning Mankell en het Zweeds auteursduo Hans Rosenfeldt en Michael Hjorth, die schrijven onder de naam Hjorth Rosenfeldt. De boeken van de Nederlandse schrijfster Anna Niewierra spreken ook aan vanwege haar roots in Zuid-Limburg: “onze dochter heeft daar vijf jaar gewoond en dan ken je de omgeving” en dat geldt ook voor Tomas Ross. Hij schreef over Den Haag en omgeving en Lydia vond dat heel herkenbaar toen ze daar was.
Breien en haken
Naast lezen is er nog tijd over voor andere bezigheden. Het breien van sokken voor de kleinkinderen en haken is ook een geliefde hobby. Die combineert Lydia wederom met de liefde voor de kleinkinderen, want elk kleinkind heeft een door oma gehaakt sprei op het bed. Met tegelmateriaal worden mozaïeken gemaakt en met keramiek is ze ook graag aan de slag. Het resultaat is te zien in een kerstboompje op tafel die vol hangt met mooie sterren.
Dan wordt er nog gewandeld, het Pieterpad is gelopen, en gefietst; voorheen in combinatie met de camperreizen. Die camper bracht ze zelfs eens naar Hongarije voor een bruiloft! Lydia: “we hadden twintig jaar terug een Hongaarse studente in huis, zij wilde voor de taal hier komen en dat is gelukt, ze is hier tien maanden geweest en ze spreekt vloeiend Nederlands. Al die tijd hebben we contact gehouden en toen ze in 2013 ging trouwen zijn we daar op haar bruiloft geweest.” Wat fietsen betreft heeft Lydia ontdekt dat bij Deventer, waar haar dochter woont, een fietsroute gedaan kan worden langs 33 minibiebs. De planning is om dit eens te doen.
De mini bieb van Lydia staat in de Koningin Wilhelminalaan 22 in Hippolytushoef. Ook een mini bieb voor in deze rubriek? Mail naar jo@regionoordkop.nl.