Den Helder

Werkzaamheden Vogelzand opgeschort uit voorzorg staalslakken

Advertentie:

Julianadorp – De werkzaamheden aan voetpaden in de wijk Vogelzand in Julianadorp zijn opgeschort uit voorzorg vanwege het gebruik van Graustabiel als verhardingsmateriaal. Graustabiel bevat immers resten van staalslakken en dat kan gezondheidsklachten opleveren. De Omgevingsdienst Noord-Holland Noord buigt zich over de situatie in Vogelzand, zo meldt de gemeente Den Helder. Als de Omgevingsdienst geen bezwaar uitspreekt, worden de werkzaamheden na 10 juni hervat.

Graustabiel wordt in Nederland veel toegepast als bindmiddel voor halfverharding. Dit materiaal wordt gebruikt voor voetpaden in parken en vormt vaak de onderlaag voor bermverharding. Recent zijn echter zorgen ontstaan over de aanwezigheid van Graustabiel op plekken waar jonge kinderen spelen. In de gemeente Gooise Meren zijn gezondheidsklachten gemeld, zoals bloedneuzen en geïrriteerde ogen bij kinderen die in direct contact kwamen met dergelijk materiaal.

Dit materiaal is ook toegepast bij de voetpaden in Vogelzand. “Hoewel de omstandigheden in Gooise Meren verschillen van de situatie in Den Helder, nemen wij dergelijke signalen serieus”, laat de gemeente Den Helder weten. “De Omgevingsdienst Noord-Holland Noord, die toezicht houdt op de milieukwaliteit, heeft bevestigd dat de toepassing van Graustabiel in onze gemeente – in een dunne laag en niet grootschalig toegepast – geen gezondheidsrisico’s oplevert”, aldus de gemeente.

Toch zijn de werkzaamheden uit voorzorg opgeschort tot en met 9 juni, omdat de gemeente de maatschappelijke zorgen over het gebruik van Graustabiel begrijpt. De omwonenden zijn hierover geïnformeerd. De gemeente gaat in overleg met de Omgevingsdienst en vraagt de toezichthouder wederom geen bezwaar uit te spreken. “Op basis van de huidige inzichten leveren de aangetroffen hoeveelheden en gebruikte toepassingen geen directe risico’s op voor mens, dier en milieu”, benadrukt de gemeente.

Staalslakken op andere locaties
Bij voorbereidende boringen voor grootonderhoud- en reconstructiewerkzaamheden zijn op een aantal locaties binnen de gemeente reststoffen uit de staalproductie aangetroffen. Zo is gebleken dat in de fundering van de IJsselmeerstraat en de Texelstroomlaan staalslakken zijn aangetroffen. Om welk type slak het precies gaat, is op dit moment nog niet bekend. Dit zal duidelijk worden na aanvullende boringen die worden uitgevoerd.

Ook op de begraafplaats Huisduinen zijn staalslakken aangetroffen in de fundering van de voetpaden. In dit geval betreft het LD-staalslakken, verwerkt in het gecertificeerde product BGSPad. LD-staalslak is een bijproduct dat vrijkomt bij de productie van staal en voldoet aan de milieukwaliteitseisen van het Besluit bodemkwaliteit (Bbk). Voor het gebruik van dit product is een milieucertificaat afgegeven.

Lianne Snel

Lianne Snel studeerde politicologie en American Studies aan de Universiteit van Amsterdam. Zij is sinds maart 2023 werkzaam als onderzoeks- en politiek journalist voor zowel Regio Noordkop als Noordkop Centraal. Zij is bereikbaar via lianne@regionoordkop.nl.

Reageer op dit bericht

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Wellicht ook interessant

Back to top button