
Den Helder – Ook in de herfstvakantie staat de agenda van De Helderse Vallei weer bol van de belevenissen. Deze staan vooral in het teken van de Week van het Donker. Zo kunnen bezoekers mee op reis door de ruimte in een reizend planetarium, uilenballen pluizen of ’s avonds tijdens een inloopexcursie meer leren over nachtvlinders en vleermuizen.
Natuur en Milieufederatie Noord-Holland plaatst in de Week van het Donker weer een opblaasbaar planetarium van NOVA in het Bosatelier van De Helderse Vallei. Van 29 oktober tot en met 1 november kunnen vijftien tot twintig mensen per keer een korte astronomieshow van twintig minuten volgen onder begeleiding van sterrenkundestudenten. Zij nemen de bezoekers mee op reis door de ruimte en vertellen daarbij ook over het effect van lichtvervuiling. Deelname is gratis, vooraf aanmelden is noodzakelijk. Aanvangstijden en aanmelden kan via de De Natuur en Milieufederatie Noord-Holland.
Naast de planetariumshows wordt ook op een andere manier aandacht geschonken aan het belang van donkerte. De natuur heeft de donkere nacht namelijk nodig. Net als wij mensen, raken nachtdieren en -planten in de war van kunstlicht. Bezoekers van De Helderse Vallei kunnen van dinsdag 29 tot en met donderdag 31 oktober in het bezoekerscentrum – van 10:00 tot 12:00 uur en van 13:00 tot 16:00 uur – ontdekken welke dieren en planten wakker worden als het echt donker is en wat te doen om ze een handje te helpen.
Inloopexcursie ‘Nachtvlinders en vleermuizen’
Verder organiseert De Helderse Vallei op dinsdag 29 oktober de inloopexcursie ‘Nachtvlinders en vleermuizen’. Bezoekers kunnen tussen 17:00 en 21:00 uur binnenlopen aan de rand van de Donkere Duinen, aangeboden door Natuur en Milieufederatie Noord-Holland. Daan Drukker van EIS Kenniscentrum Insecten vertelt daar alles over deze fascinerende dieren. Hij laat nachtvlinders zien, onder meer door ze op een wit laken te lokken, en neemt een batdetector mee voor vleermuizen. Vooraf aanmelden is gewenst.
Ook kunnen bezoekers op 30 oktober uilenballen pluizen bij De Helderse Vallei. Geïnteresseerden zijn van 14:00 tot 15:30 uur welkom om te pluizen en meer te weten te komen over deze prachtige vogels. Bijvoorbeeld dat een uil een muis he-le-maal opeet. De maag van de uil kan de botjes en haartjes alleen niet goed verteren, daarom spuugt een uil na het eten vaak een bal uit. Wanneer deze bal wordt uitgeplozen, zijn muizenschedeltjes en botjes zichtbaar. Deze activiteit is geschikt voor kinderen van zes tot twaalf jaar. Vooraf aanmelden is noodzakelijk.