
Den Helder – Enige maanden geleden is de SP Den Helder een petitie gestart tegen het, in haar ogen oneerlijke, systeem van Woningstichting Den Helder, waarbij via een puntensysteem mensen met een betaalde baan voorrang krijgen op de toewijzing van een sociale huurwoning. De SP Den Helder pleit al geruime tijd voor een ander systeem, waarbij iedereen gelijke kansen op een sociale huurwoning krijgt, ongeacht zijn of haar persoonlijke omstandigheden, arbeidshandicap of andere beperking.
206 reacties
De petitie is door 206 mensen ondertekend. Een mooi resultaat, vindt de SP in Den Helder. Uit de reacties maken zij op dat niet alleen mensen met een Wajong- of arbeidsongeschiktheid uitkering gereageerd hebben, maar ook senioren die door het systeem van Woningstichting moeilijk of niet aan een sociale huurwoning kunnen komen. Er zijn ook mensen die bijvoorbeeld een vaste baan van 18 uur hebben en aanvullend voldoende wisselend inkomen hebben, maar geen sociale huurwoning kunnen krijgen.
Zwartboek Woningnood
In januari 2023 bood SP Den Helder al een ‘Zwartboek Woningnood in Den Helder’ aan Woningstichting en wethouder Wonen Petra Bais (VVD) aan. Ook de gemeenteraad van Den Helder wordt gevraagd om op het rapport en de petitie te reageren. In dit rapport concludeert de SP in Den Helder dat mensen met een uitkering en senioren gediscrimineerd worden bij de toewijzing van een sociale huurwoning. Het rapport stoelt op diverse persoonlijke verhalen van individuele mensen die zelf aangeven zich gediscrimineerd te voelen door Woningstichting. Daarbij valt op dat mensen met een uitkering, mensen met een handicap of beperking en senioren niet onmiddelijk aan een sociale huurwoning kunnen komen. Diverse mensen met een Wajong-uitkering gaven ook aan dat Woningstichting tegen hen gezegd zou hebben dat ze maar een baan van minimaal 20 uur per week moesten zoeken voordat ze in aanmerking komen voor een sociale huurwoning. Voor mensen die een erkende arbeidshandicap hebben noemt SP Den Helder dit: “belachelijk en volstrekt onaanvaardbaar”, aldus afdelingsvoorzitter Peter Dirks.
Gemeenteraad
“Misschien denken de bestuurders in Den Helder dat als je dit onderwerp maar doodzwijgt, dat het dan misschien wel overwaait”, aldus voorzitter Dirks en vice-voorzitter Ton Schuitemaker van de Helderse SP afdeling, die overigens al een aantal jaren niet vertegenwoordigd is in de gemeenteraad, omdat het eigen landelijk partijbureau geen toestemming gaf om aan de lokale verkiezingen deel te nemen. De bedoeling is om 2026 weer met een eigen SP-kieslijst met de gemeenteraadsverkiezingen in Den Helder mee te doen. Over lokale samenwerking met andere partijen in Den Helder wordt vooralsnog niet nagedacht. De landelijke SP is hier van oudsher geen groot voorstander van.
Voor informatie over de SP in Den Helder en op Texel kunnen mensen terecht op Denhelder.sp.nl
