Cultuur/Natuur

De Mini Bieb (18)

Soms vindt Wiepke het moeilijk om afscheid te nemen van een boek, maar het moet wel!

Advertentie:

Ze zijn niet meer uit het straatbeeld weg te denken, de mini biebjes. Wie wil kan hier boeken ruilen, meenemen of schenken. Leeswerk voor elk wat wils en in iedere wijk. Elke week zetten wij in deze serie een mini bieb uit de Noordkop in de spotlight.

Het is door mijzelf en de lezers al opgemerkt, de Mini Bieb is een ‘vrouwending’. In de bijna vier maanden dat ik voor de rubriek op pad ben, trof ik één keer een man; dus helemaal blij dat we hier nogmaals een mannelijke Mini Bibliothecaris hebben: Wiepke Huizinga. Bijna twee jaar staat zijn kastje aan de straat in de voortuin en dat is in de wijk De Schooten.

Al veel langer dan die twee jaar zag Wiepke de kleine bibliotheekjes staan; hij zat echter in een werkend bestaan en er was geen gelegenheid zoiets op te starten. Toen het pensioen een feit werd, dacht hij nog eens over een Mini Bieb; er staan heel wat boekenkasten gevuld met leesvoer in huis. Het zou kunnen dat er in een verre toekomst een keer verhuisd moet worden en dan is voor die tijd ‘ontspullen’ aan de orde! Wiepke: “de uitdaging voor mij was dat ik het kastje zelf wilde maken en dat terwijl ik helemaal niet handig ben. Ik had de tijd en begon zoals je hoort te beginnen en dat is met het maken van een bouwtekening.”

De Wiebliotheek in De Schooten.
Boek voor een boek
Het kastje kwam er, maar door een slechte winter kwam er wat vocht in de kast en moest het worden aangepast. Uiteindelijk staat er nu een eenvoudig Biebje met een magneetsluiting plus een schuifje erin en deze is weersbestendig. Wiepke: “ik ben er wel tevreden over, alleen had het achteraf wel iets groter kunnen zijn.” Het kastje wordt gevuld met boeken uit de eigen collectie, dus het opruimen in huis heeft een aanvang genomen. Wiepke wil daar ook mee doorgaan, dus de boodschap is wel dat mensen boeken eruit halen of wisselen, een boek voor een boek, maar niet alleen boeken achterlaten!

Wiepke plaatst dus zijn eigen, vaak oudere, boeken in het kastje. Een blik daarin laat een variatie zien aan auteurs, van Simon Vestdijk tot Ernest Hemingway en van Maarten ’t Hart tot Khaled Hosseini, schrijver van ‘de Vliegeraar’. Soms verbaast het Wiepke dat een boek niet loopt en blijft staan. Bijvoorbeeld: het boek ‘De geschiedenis van mijn sok’, een boek over de familie Falke, die steenrijk werd door het breien van sokken en waar een intrigerende familiegeschiedenis achter zit: (nog) geen liefhebbers! Soms vindt Wiepke het wel moeilijk om afscheid te nemen van een boek, maar het moet wel. Sommige boeken gaan nooit uit huis, zoals het boek ‘En nu de keuken in’ van Toon Kortooms (uit Wiepkes coming of age jaren) en de Bommel-serie van Marten Toonder.

Weinig beperkingen
Het leeswerk van Wiepke zelf kent weinig beperkingen: “ik lees alles wat los en vast zit en dat zijn ongeveer twee boeken per maand”. Als er dan toch iets favoriet is dan is het de acht-delige thrillerreeks ‘Frida Klein’ van het schrijversechtpaar Nicci French. Daarnaast kan hij de schrijver Adri van der Heijden waarderen en in het bijzonder het boek ‘Tonio’ over zijn overleden zoon: “daar heb ik echt bewondering voor”. Wiepke vindt het jammer dat de ‘echte’ boekwinkels, zoals vroeger Kühne en de Drie Boekjes, zijn verdwenen, maar Bruna in winkelcentrum Vrede en Vrijheid: prima! “Een nieuw boek ruikt zo lekker fris en nieuw naar inkt”, meldt Wiepke enthousiast.

Het leesgehalte, twee boeken per maand, lijkt niet zo hoog en dat komt omdat er nog andere bezigheden zijn die de dag vullen. Er wordt gefietst om de conditie op peil te houden en in de zomer vraagt de tuin best wat tijd en aandacht. Daarnaast is er een oppasdienst op de hond van hun dochter, die komt twee dagen in de week; dan wordt er gewandeld en dat bepaalt het ritme van die dagen. Film kijken, bioscoop bezoek, is ook een liefhebberij en zo zijn de dagen van Wiepke en zijn vrouw goed gevuld: never a dull moment!

De ‘Wiebliotheek’, zoals de familie zijn meesterwerkstuk bewonderend noemt, staat aan de Stadhouder Willem V straat 46 in wijk De Schooten en dat is in Den Helder. Ook een mini bieb voor in deze rubriek? Mail naar jo@regionoordkop.nl.

Jo Aggenbach

Jo is vrijwillig verslaggeefster van Regio Noordkop. Ze schreef over evenementen, films en had een wandelrubriek. Nu bezoekt ze mini biebs in de regio. Heeft u ook een mini bieb en wilt u in deze rubriek staan, meldt u dan aan via jo@regionoordkop.nl

Reageer op dit bericht

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie-gegevens worden verwerkt.

Wellicht ook interessant

Back to top button